PIT 2018

E-PIT pomaga rozliczyć nagrody pieniężne i rzeczowe w rozliczeniu podatkowym

E-pit miał zrewolucjonizować Polskę w zakresie podatków. Pewnie niejednemu z nas zdarzyło się brać udział w jakimś konkursie i coś wygrać. Wygrane w grach, zakładach wzajemnych oraz konkursach, a także nagrody w sprzedaży premiowej, podlegają podatkowi dochodowemu w rozliczeniu PIT. Jeśli w roku udało ci się wygrać jakaś nagrodę pieniężną czy rzeczową to twoje rozliczenie PIT będzie musiało uwzględnić ten stan rzeczy. Ale nie przejmuj się, nawet jeżeli przeraża Cię słowo zeznanie podatkowe i przed oczami masz tylko i wyłącznie nieprzyjemne doświadczenia z tym związane. Tym razem wyręczyć Cie może program do rozliczania PITów. PITy program możesz zupełnie za darmo pobrać ze strony internetowej, a zobaczysz że rozliczanie PITu za jego pomocą jest banalnie proste. Nawet jeśli będziesz musiał wykazać w swoim rozliczeniu nagrody pieniężne i rzeczowe. Rozliczenie PIT wymaga wliczenia części nagród do rozliczenia rocznego PIT. Wygrane w grach, zakładach wzajemnych, konkursach czy sprzedaży premiowej stanowią tzw. przychody z innych źródeł. Jak mówi ustawa są to w zasadzie świadczenia opodatkowane w sposób zryczałtowany. Biorąc pod uwagę charakter konkursu czy status uczestników, wygrane mogą być opodatkowane również jako przychody:

  • z praw majątkowych;
  • z działalności wykonywanej osobiście;
  • z działalności gospodarczej;
  • z innych źródeł opodatkowane na zasadach ogólnych.

Przy rozliczaniu nagród pieniężnych i rzeczowych w pierwszej kolejności trzeba odróżnić konkurs od gry losowej, szczególnie po stronie organizacji konkursu i wymaganych zezwoleń. W większości wygrane opodatkowane są podatkiem zryczałtowanym 10% od wartości nagrody. Jednak są wyjątki od tej reguły. Jeśli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza kwoty 760 zł, a konkurs był organizowany i emitowany (ogłaszany) przez środki masowego przekazu takie jak prasa, radio, telewizja, przychód uzyskany przez podatnika, w postaci nagrody, będzie wolny od podatku. Zwolnienie dotyczy także wygranych w konkursach z dziedziny: nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Gdy wartość nagrody jest większa niż 760 zł – opodatkowaniu podlega cała wygrana, a nie tylko nadwyżka od ww. kwoty. Do czasu kiedy podatnik nie wpłaci podatku – nie otrzyma nagrody. W tej sytuacji nie można mówić o przychodzie. Jeżeli wszelki wyżej wymienione warunki zostaną zachowane trzeba przychód wykazać w rozliczeniu rocznym PIT.

Istotna informacja jest taka, że podatnik nie ma jednak obowiązku składania żadnych deklaracji podatkowych, zgłaszania nagrody w urzędzie skarbowym, czy ujmowania takiego dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Płatnicy (nie mylić z nagrodzonymi podatnikami) mają obowiązekw terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, przekazać kwotę zryczałtowanego podatku – na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Następnie przesyłać deklaracje według ustalonego wzoru PIT-8A do ww. urzędu. Przychodów z tego tytułu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej i nie wlicza się w rozliczenia PITu .

Ale zamiast martwić się swoim rozliczeniem PIT , pobierz pogram do rozliczania PITów i zobacz, że rozliczenie z fiskusem może być łatwe, a nawet przyjemne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *