PIT 2018

Jak rozliczyć pit przez internet dzięki PITy program.

Jak rozliczyć pit przez internet? Każdego roku setki naszych rodaków udaje się za granicę w celach zarobkowych, nasi emigranci chętnie korzystają z PITy programrozliczając swoje PITy.. Nawet kryzys nie zmienił tej ogólnej tendencji i nie widać fali masowych powrotów do Polski. Więc chociaż pracujesz za granicą to nie myśl, że ominie Cię rozliczenie podatkowe . Jak każdy obywatel będziesz musiał złożyć PITy za w określonym terminie. Dochody zagraniczne wykazuje się w zeznaniu PIT-36. Dodatkowo wypełnić należy załącznik PIT/ZG. Rozliczenie przeprowadza się według określonej metody: wyłączenia z progresją albo proporcjonalnego odliczenia. Ale wszystko to zależy od umowy podpisanej między Polską, a danym krajem, w którym pracowałeś.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się bardzo skomplikowane: mnóstwo obliczeń, kalkulacji. Ale nie stresuj się samą myślą czy wszystko uda Ci się zrobić poprawnie, wystarczy, że sięgniesz po PITy program, który możesz za darmo pobrać, ze strony internetowej, a zobaczysz, że Twoje rozliczenie podatkowe będzie łatwe, szybkie i bezbłędne. Ci, którzy zdecydują rozliczyć się przez PIT program , maja możliwość zrobić to za pośrednictwem Internetu. W dzisiejszych czasach Internet jest podstawowym narzędziem ułatwiającym życie ludziom w różnym wieku. Korzystają z niego nie tylko dzieci i młodzież ale również dorośli i osoby starsze. Więc dlaczego nie ułatwić sobie życia i spróbować rozliczyć się z zagranicznych dochodów przez Internet?

To co powinno być najważniejsze dla podatnika to: określenie rezydencji podatkowej oraz ustalenie, czy dochody uzyskane za granicą podlegają również opodatkowaniu w Polsce, czy też są zwolnione od opodatkowania. Ustawa o PIT mówi, że rezydencję podatkową w Polsce, która przebywa na jej terytorium dłużej niż 183 dni w danym roku lub posiada w Polsce centrum interesów życiowych. Wystarczy, aby jeden z tych warunków był spełniony. Ustalenie kwestii rezydencji podatkowej jest ważne, ponieważ w przypadku statusu rezydenta Polski musimy rozliczyć się z naszych dochodów światowych. Od każdej reguły jest jednak wyjątek, tak i w tym przypadku nie musimy się rozliczać jeśli się okaże, że otrzymywaliśmy dochody w kraju, który podpisał umowę międzynarodową z Polską o zwolnieniu tych zarobków z opodatkowania w Polsce. Wykaz takich umów możemy sprawdzić na ogólnodostępnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Załącznikiem do zeznania podatkowego, w przypadku rozliczeń dochodów zagranicznych, jest w szczególności formularz PIT/ZG. W załączniku tym podatnik musi wykazać dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, a także podatek zapłacony za granicą. Ważne aby pamiętać, że składa się odrębne załączniki dla każdego państwa uzyskania dochodu.


Ponadto, tak jak w każdym innym zeznaniu, również tym wypełnianym w PIT program , podatnik może skorzystać z innych odliczeń wykazywanych na załącznikach PIT/O i/lub PIT/D, np.:

  • darowizn
  • wydatków rehabilitacyjnych
  • wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku), będącym miejscem zamieszkania podatnika
  • ulga z tytułu wychowywania dzieci
  • skorzystać z ulg przysługujących w ramach praw nabytych: ulga odsetkowa, ulga remontowo-modernizacyjna
  • dokonać odliczenia 1% na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Jedną z Organizacji na jakie można przekazać 1% podatku to przykładowo fundacja Ferso – jeden procent natura.

W sytuacji, kiedy podatnik przebywa za granicą, może złożyć swoje rozliczenie podatkowe w polskim urzędzie konsularnym przed upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego lub ściągnąć z Internetu PITy program, który pozwoli rozliczyć się bez wychodzenia z domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *