PIT 2018

PIT 36 online – Kiedy PITy program pomoże nam przy rozliczeniu PITu, a kiedy PIT wypełni za nas pracodawca

Już nie wiele zostało nam czasy, aby dobrze przygotować się na rozliczenie podatkowe PIT 36 online. Nie jest to temat łatwy, ani przyjemny, ponieważ zwykle kojarzy nam się z godzinami spędzonymi na żmudnych rozliczeniach. Część z podatników znalazła swój sposób na szybkie uporanie się z rozliczeniem. Bardzo pomocny okazałam się program do PITów . Jedyne co musisz zrobić, aby przyjemnie i bezstresowo rozliczyć PIT-y to ściągnąć ten darmowy program z Internetu. Wystarczy tylko kilka chwil, a PITy program zrobi za nas wszystko bezbłędnie. I nie musisz się martwić, że coś pójdzie nie tak.

Jednak są sytuacje, kiedy nie musisz składać zeznania podatkowego sam. Może to za ciebie zrobić płatnik, czyli pracodawca. To jeszcze lepiej, ponieważ cały ciężar rozliczeń leży po stronie płatnika. Niewielu z nas wie o takiej możliwości, a może ona znaczenie ułatwić życie. Ten sposób rozliczenia jest szczególnie wygodny dla tych podatników, którzy nie korzystają z żadnych ulg podatkowych oraz nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. W tym celu niezbędne jest jednak spełnienie określonych warunków, które precyzują przepisy podatkowe. Bo nie jest tak, że pracodawca sam podejmie decyzję, że będzie się rozliczał z fiskusem za podatnika. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest oświadczenie osoby, która chce, aby to właśnie płatnik sporządził roczne rozliczenie podatkowe zamiast podatnika.

Oświadczenie, o którym mowa, stanowi formularz PIT-12, który należy wypełnić. Jest to niezbędne dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym. Oświadczenie takie traktuje się na równi z zeznaniem. Trzeba je złożyć do dnia 10 stycznia roku. Formularz ten zawiera oświadczenie, że podatnik:

  • nie uzyskał innych dochodów poza dochodami uzyskanymi od tego płatnika (z wyjątkiem dochodów np. ze sprzedaży nieruchomości, które nie są rozliczane według zasad ogólnych);
  • nie korzysta z odliczeń (z wyjątkiem odliczenia składek ZUS i zwrotu nienależnie pobranych świadczeń);
  • jest osobą samotnie wychowującą dziecko lub nie korzysta z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków;
  • nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwrotu składki na ubezpieczenie zdrowotne zwróconej właśnie przez tego płatnika

Bardzo dokładnie określa warunki jakie musi spełnić podatnik, aby móc wnioskować o dokonanie rocznego obliczenia podatku przez płatnika, art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Po spełnieniu wszystkich koniecznych warunków pracodawca jest zobowiązany sporządzić za podatnika roczne rozliczenie na druku PIT- 40. Ważne, aby nie zapomnieć od pracodawcy potwierdzenia daty odbioru na kopii poświadczenia. Można też wysłać oświadczenie listem poleconym i zachować pocztowy dowód nadania. O możliwość rozliczenia PITów przez płatnika nie będą mogli wnioskować ci, którzy chcą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Zmiana ta obowiązuje od początku tego roku. A więc osoby te muszą samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Dla nich z pewnością niezbędny okaże się PITy program do rozliczeń podatkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *