PIT 2018

Rozlicz pit za dochody z wynajmu mieszkań. Dowiedz się jakie rodzaje PITów Cię dotyczą

Rozlicz PIT już teraz! Każdy z formularzy PIT jest przeznaczony do rozliczenia innego rodzaju dochodów. O tym jakie druki, musimy dostarczyć do urzędu skarbowego, decyduje charakter dochodów, jakie osiągnęliśmy w trakcie roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie. Jeżeli wypełnianie deklaracji podatkowych sprawia nam problem, warto skorzystać z PITy program. Program do rozliczania pitów , zawiera szczegółowe informacje o przeznaczeniu każdego z formularzy. Ponadto, zamiast wypełniania standardowego formularza, darmowy program PITy , posiada również kreator deklaracji. Przy jego pomocy, możemy wypełnić zeznanie odpowiadając na pytania. Kreator PIT program, na pewno znacznie ułatwi nam całą procedurę rozliczania się z fiskusem i umożliwi prawidłowy dobór formularza do rodzaju dochodów. Warto podkreślić, że rozliczenie za pomocą jednego formularza podatkowego jest nie zawsze możliwe, jest to kolejny powód do skorzystania s programu do wypełniania pitów, ponieważ dzięki niemu będziemy mieć pewność, że nie popełniliśmy żadnego błędu.

Przyjrzymy się bliżej dochodom uzyskanym z wynajmu nieruchomości (mieszkania, domu itp.). Dochody tego typu, możemy zakwalifikować w różny sposób. Metody ich opodatkowania zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Rodzaj wynajmuRodzaj opodatkowania
jako element prowadzonej działalności gospodarczejzasady ogólne
podatek liniowy
jako osoba prywatna (wynajem prywatny)zasady ogólne
ryczałt ewidencjonowany

Jeżeli wynajem nieruchomości stanowi element prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, to mamy możliwość opodatkowania, uzyskanych z tego tytułu przychodów na zasadach ogólnych, lub w formie podatku liniowego. Jeżeli zdecydujemy się na zasady ogólne, to przychód zostanie opodatkowany zgodnie z obowiązującą skalą podatkową (18 i 32 %). W celu rozliczenia z urzędem skarbowym, będziemy musieli wypełnić formularz PIT-36. Jeżeli natomiast wybierzemy podatek liniowy, to wysokość podatku będzie wynosiła 19% przychodu z najmu, a deklarację podatkową złożymy na formularzu PIT-36L. W podatku liniowym Stawka podatkowa jest stała i wysokość przychodu nie ma na nią wpływu.

Gdy nie prowadzimy działalności gospodarczej, obejmującej wynajem nieruchomości, również mamy możliwość opodatkowania przychodów na zasadach ogólnych, wg skali 18 i 32%. Tak samo jak w przypadku wynajmu wchodzącego w skład działalności gospodarczej, konieczne będzie w celu rozliczenia, wypełnienie formularza PIT-36. Inną możliwością jest opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego, rozliczenie przychodów objętych ryczałtem, ma miejsce na formularzu PIT-28. Obecnie obowiązująca stawka ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów z wynajmu nieruchomości wynosi 8,5%. Jeżeli chcemy aby właśnie w taki sposób były opodatkowane nasze przychody, musimy pamiętać, że urząd skarbowy, musi zostać o tym zawiadomiony w odpowiednim terminie. Brak złożenia zawiadomienia o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego, do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym podatnik osiągną pierwszy dochód z tego tytułu, skutkuje opodatkowaniem przychodów na zasadach ogólnych. Co bardzo istotne, mimo że ryczałt wydaje się być bardzo korzystną metodą opodatkowania, należy pamiętać, że nie ma w jego przypadku możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów, co może sprawić, że ta metoda opodatkowania stanie się mniej atrakcyjna.

Jak możemy zatem zauważyć, istnieje wiele sposobów opodatkowania dochodów z wynajmu nieruchomości. Wybór metody opodatkowania, powinien być poprzedzony analizą, pozwalającą na określenie, która z dostępnych metod będzie dla nas najkorzystniejsza. Ciężko jest określić metodę najlepszą, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatnika. Dla niektórych najlepszy może być ryczały ewidencjonowany, dla innych zdecydowanie korzystniejsze może okazać się opodatkowanie zgodnie ze skalą podatkową. Niezależnie od wybranej metody opodatkowania łączy je możliwość użycia programu do rozliczania PITów .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *