Rozliczenie PIT 2018

PIT online – pierwszy PIT. Skorzystaj z PITy programu

Pierwsza praca w życiu jest również pierwszym obowiązkiem podatkowy. Stajemy się odpowiedzialni za to, jak się rozliczamy, dlatego niczego podczas wypełniania pierwszej deklaracji nie możemy zapomnieć. Rozliczenie roczne jest możliwe bez jakiejkolwiek pomocy ze spitrony np. biur rachunkowych. A wszystko dzięki rozwiązaniu, jakie daje popularny już PIT online. Największą zaletą, oprócz pełnej funkcjonalności, jest dla młodych osób fakt, że program do rozliczenia PIT jest całkowicie darmowy.

Pierwszy pit zapewne będzie sprawiał nieco problemów, jednak ważne jest to, aby potrafić się do niego przygotować. Warto zaznaczyć, że programy komputerowe do rozwiązywania deklaracji podatkowych posiadają opcję „krok po kroku”, prowadząc nas przez cały proces od podstaw. Przykładem jest PIT za program, który dodatkowo posiada bardzo rozbudowaną opcję pomocy. Pierwszym etapem powodującym problem jest Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli popularny NIP. Osoba rozpoczynająca pracę może go po prostu nie posiadać, więc należy o niego poprosić urząd skarbowy. Żeby to uczynić trzeba wypełnić deklarację NIP-3 (w tym miejscu kwestią problemową może być także wybór funduszu emerytalnego). Posiadając NIP trzeba przejść do kolejnego etapu, czyli do arkusza PIT. Takie dostępne są w programie do rozliczenia PIT . Wtedy PITy nie będą stanowiły wielkiego problemu.

Gdy mija rok podatkowy, pojawia się pytanie o rozliczenie. Kiedy uzyskujemy dochód tylko ze stosunku pracy u jednego pracodawcy, możemy bez żadnych problemów powierzyć mu wypełnienie naszej deklaracji. Wtedy też pracodawca rozliczy nas, wypełniając PIT-40 i problem z rozliczaniem naszej pierwszej deklaracji znika. Inaczej ma się sytuacja, podczas której posiadamy dochód z innych źródeł. Wtedy, mając rozliczenie roczne program, można rozliczyć się samodzielnie. W deklaracji, np. PIT-37 lub innych, jednak ta jest najczęściej wypełnianą przez Polaków. Dodatkowe umowy zlecenie bądź o dzieło, które są poza działalnością pracodawcy, należy więc rozliczać oddzielnie. Wtedy też należy poinformować pracodawcę, że chcemy sami dokonać rozliczenia.

Młode osoby, korzystając z PIT za program, muszą pamiętać o ulgach podatkowych. Najczęściej będzie to ulga internetowa, jednak, co najważniejsze, należy zachować wszystkie paragonu bądź faktury poświadczające opłacanie usługi internetowej. Jeśli nie posiadamy tego typu dokumentów, ulga przechodzi nam obok nosa. Warto więc regularnie dbać o to, by te nie zostały zgubione. Z ulgami można zapoznać się za pomocą programu do rozliczenia PIT , w którym znajdziemy sporo informacji na temat ulg i tego, jakie są ich limity, i czy możemy z nich skorzystać. Młoda osoba, która podjęła pierwszą prace może nie do końca zdawać sobie sprawę z faktu, ile dodatkowych ulg jest do wykorzystania.

Po zakończeniu zadania pod tytułem „PITy ”, należy zastanowić się, w jaki sposób wspomnianą deklarację dostarczyć do urzędu skarbowego. Można to uczynić interaktywnie, wysyłając e-deklarację, a wtedy ominiemy wizytę w urzędzie skarbowym. Rozliczenie roczne program da nam taką możliwość.

Z PIT za program sami wypełnimy deklarację, bo teraz to naprawdę prosta sprawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *